3 sprawdzone sposoby na spełnione życie

with Brak komentarzy

Pierwszy tydzień wakacji – słońce, beztroska, poczucie swobody. Nagle wiadomość od koleżanki: Mieliśmy wypadek. Wpadliśmy do rowu. Dachowaliśmy. Nic nam się nie stało. Jesteśmy już nad morzem.

Przyjęłam ją ze spokojem. Z takim samym spokojem, z jakim przyjaciółka tydzień temu powiedziała: Ukradli nam samochód.

Wszystko, co nas spotyka, jest dla nas dobre

Ostatnie dni pracy. Przyszłam na chwilę do biblioteki – coś oddać czy wypożyczyć. Moja serdeczna koleżanka – bibliotekarka – popatrzyła na mnie i spokojnie stwierdziła: Nie mamy samochodu. Ukradli nam. Spojrzałam na nią zdumiona. Zwykle bardzo przejmuje się zakrętami losu. Za tydzień całą rodziną mieli zacząć wypoczynek nad morzem. Tak się cieszyła z tego wyjazdu.

Wewnątrz mnie, wbrew zwyczajowemu utyskiwaniu na los, pojawiła się zgoda na to wydarzenie. Nie czułam potrzeby pocieszania jej, ani ona go nie oczekiwała. Opowiedziała, jak zatelefonował do niej rano mąż z komisariatu policji. Jak się wystraszyła, że kogoś potrącił, przejechał; że jakiś wypadek…

– Wiesz, kiedy się dowiedziałam, że poszedł zgłosić kradzież samochodu, poczułam ulgę, że to tylko tyle. Że to tylko nasze Daewoo.

Udali się nad morze samochodem teścia. Jechali powoli i uważnie. Gdyby podróżowali swoim autem, prędkość byłaby dużo większa. Rów mógłby być końcem ich drogi.

Zdarzyło Ci się kiedyś poczuć, że to, co trudne, co przynosi rozczarowanie, co wywołuje ból jest właściwe i dobre? Że to, czego nie chcesz, przed czym się bronisz jest właśnie tym, co powinno się w Twoim życiu zdarzyć?

Szczęście – łączymy je z wydarzeniami, które dają nam radość, zadowolenie, spełnienie naszych oczekiwań. A ono tkwi w akceptacji i uważności życia. W świadomym i spokojnym przyzwoleniu na każde doświadczenie, jakie nas spotyka.

pablo1

Odrzucenie iluzji i oczekiwań

Autor książki „Cisza, Esencja naszego umysłu” – Ryszard Klein – powiedział mi kiedyś: Ludzie bardzo chcą zmieniać to, co dzieje się wbrew ich woli. Tworzą sobie wyobrażenia, jak powinna kształtować się rzeczywistość i są nieszczęśliwi, kiedy los jej nadaje inną formę. A ja – jeśli dzieje się coś nieoczekiwanego, coś pozornie niedobrego – staję obok i z ciekawością dziecka się temu przyglądam. Obserwuję, jak „to” się dalej rozwija; jak życie sobie z „tym” radzi. I pozwalam się prowadzić.  Rozwiązanie jest najczęściej zaskakujące i dobre dla mnie.

Jeśli czujesz niezgodę na jakąś część rzeczywistości, potraktuj ją jak informację:

Zostaw to, to nie dla Ciebie, nie nadajesz się do tego. To nie Twoja droga.  (I. Majewska-Opiełka)

Nie oznacza to jednak, że należy biernie przyjmować wszystko, co nam się przytrafia. „Nie ma przypadkowych zdarzeń”. Przyjrzyj się temu, na co się nie zgadzasz. Przyzwól na to i zapytaj siebie samą, po co to doświadczenie pojawiło się w Twoim życiu. Czego masz się nauczyć? Którędy pójść?

I potraktuj „kłody” jakie los rzuca Ci pod nogi jak drogowskazy, a nie jak blokady.

Ćwiczysz w domu intensywnie, ale efektów brak? Może to wskazówka, że powinnaś pokonać niechęć, inaczej zorganizować dzień i zdecydować się na ruch na świeżym powietrzu? Może Twój organizm potrzebuje tlenu, a Twoje serce wzmocnienia i to właśnie jest informacja dla Ciebie. Może uchroni Cię to przed poważną chorobą? A może te chwile samotnego spaceru, biegu są Ci potrzebne, żeby zacząć cieszyć się sobą?

Poświęciłaś kilka miesięcy na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, ale to nie Ty dostałaś awans w pracy? Może to sygnał, że trzeba zmienić zawód, środowisko, żeby spotkać ludzi, którzy wniosą coś cennego do Twojego życia. Może to wołanie, że bliscy bardzo Cię potrzebują i to dla nich musisz znaleźć czas. A może – zamiast sięgać po kolejny zawodowy sukces – powinnaś odpuścić i zadbać o więcej przyjemnych chwil w swoim życiu?

Zwykle odrzucamy trudne sytuacje. Buntujemy się przeciwko nim. Poczucie, że los nas krzywdzi, że wystawia nas na próbę, wywołuje w nas złość i cierpienie.

Porzuć iluzje, przyglądaj się rzeczom, ujrzyj rzeczywistość. Ilekroć jesteś nieszczęśliwy, tylekroć musiałeś rzeczywistości coś od siebie dodać.Anthony de Mello

Przyjmowanie życia takim, jakim jest, daje możliwość świadomego kreowania świata i osiągania szczęścia. Każde zdarzenie trzeba umieć widzieć tak, by zachęcało do działania, by wskazywało kierunek dalszego życia.

 Uważność życia, świadomość siebie i określanie celów

Chodzi o to, by sytuację postrzegać świadomie – myśleć przy jej przyjmowaniu, koncentrować swoją uwagę na tych jej elementach, które mogą nam w jakiś sposób pomóc zarówno w osiąganiu własnych celów, jak i zachowaniu równowagi emocjonalnej”. (I. Majewska-Opiełka)

Uważnie obserwuj życie, zastanawiaj się nad tym, co przynosi. Wyciągaj wnioski i wzmacniaj potencjał, jakim sama dysponujesz.

A potem pomyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze? Co chciałabyś osiągnąć? Kim chciałabyś być? W jakim miejscu, w jakiej sytuacji chciałabyś się znajdować? Autorka „Siły kobiecości” przekonuje, że aby być spełnioną kobietą

Trzeba więcej działać, planować, spisywać cele, budować strategie.

Zapisz wszystkie te myśli, a potem odrzuć oczekiwania i iluzje, przyjmij, że wszystko, co się przydarzy, będzie dla Ciebie dobre i buduj swój plan bycia kobietą szczęśliwą.

 

Leave a Reply