Czy korzystasz z fabryki produkującej szczęście?

with 3 komentarze

Szczęście sprzyja… szczęśliwym. Dwa dni – ta sama ulica, ta sama godzina. Ta sama piękna, młoda kobieta – uczesanie takie samo, makijaż i ubranie też. Tylko wyraz twarzy, spojrzenie oczu i sposób poruszania się – inne. Eksperyment mojej koleżanki.

Dzień pierwszy – zatroskane myśli, zamyślone oczy, krok powolny i „od niechcenia”. Kobiety mijają ją z obojętnością, mężczyźni z wyczuwalną niechęcią ustępują miejsca na zatłoczonym chodniku.

Dzień drugi – głowa lekko uniesiona do góry, pogodne błyski w oczach, uśmiech błąkający się po twarzy. Radosny stukot pantofelków. Kobiety spoglądają na nią ciepło, niektóre może z odrobiną zazdrości. Mężczyźni schodzą na bok, zerkając z zainteresowaniem i podziwem.

Pogoda ducha, zadowolenie z siebie i ze świata, szczęście na twarzy – nie ma bardziej skutecznej recepty na promienny wygląd, energię do działania i radość odnajdywaną w każdym dniu.

Jak je w sobie wskrzesić, gdy ranek wita Cię ponurością? Otwierasz oczy, patrzysz w okno i już czekasz na koniec dnia. Tęsknisz za słońcem, przekonana, że jego blask doda Ci sił i zmotywuje do życia.

Nie czekaj. Uruchom własną linię produkcyjną szczęścia. Wciśnij „On” przy napisie ENDORFINY.

 Gwarantowane sposoby na szczęście

Endorfiny – rozjaśniają świat i sprawiają, że chce nam się żyć. Nazywane są „hormonami szczęścia” ze względu na sposób, w jaki oddziałują. Grupa aminokwasów peptydowych, produkowanych w przysadce mózgowej, rdzeniu kręgowym, w niektórych obszarach mózgu i układu nerwowego. Swoją budową przypominają morfinę. Oddziaływanie również mają podobne – wchodząc w interakcję z receptorami komórek mózgowych powodują blokowanie bólu, łagodzenie stresu i lęku.

Są nie tylko formą obrony naszego ciała przed skutkami przykrych doznań, ale także efektem działań, które dają nam przyjemność i satysfakcję.

untitled-report2
Sposoby uwalniania endorfin

Doskonale zasila produkcję endorfin dbanie o siebie. Świadomość, że coś dla siebie dobrego zrobiłyśmy, że jesteśmy dla siebie ważne. Znajdź w ciągu dnia czas na przeczytanie fragmentu ciekawej książki, zrobienie maseczki dla samej przyjemności pielęgnowania twarzy, a nie dlatego, że musisz być zadbana. Wyjdź na przechadzkę, popatrz na świat nie w pośpiechu i z siatkami w ręce. Usiądź w kawiarni i delektuj się pięknie podaną kawą, którą ktoś dla Ciebie przygotował. Ciesz się sobą.

Realizuj marzenia i ucz się nowych rzeczy. Im więcej trudu nas to kosztuje, im więcej przeciwności musimy pokonać – tym większa moc hormonów szczęścia po zrealizowaniu celu. Pierwsza samodzielnie wymieniona uszczelka w baterii nad wanną, naprawiony własnoręcznie kontakt w ścianie dały mi radosne poczucie swobody i niezależności.

W moim przypadku jednak najsilniej i najdłużej działają endorfiny będące efektem „stresu wysiłkowego”. Trening ładuje mi akumulatory pozytywnością na cały następny dzień i jeszcze na trochę. Daje siłę i chęci do działania. Zaproszona przez przyjaciółkę na nocny walentynkowy maraton filmowy byłam bliska odmówienia (Cała noc?! Trzy filmy? – Nie dam rady), ale gdy okazało się, że to będzie noc po treningowym wieczorze – OK. Wiem, że dwa filmy obejrzę z radością i „na trzeźwo”. Przy trzecim… daję sobie przyzwolenie na małą drzemkę ;-).

 Ty też możesz być szczęśliwa każdego dnia

girl3_pixjpg
Pogodny nastrój dodaje urody jak luksusowy kosmetyk

Wstań rano, popatrz na ponurość za oknem – świstak zapewnia, że to już niedługo. Przeciągnij się leniwie i weź głęboki oddech. Włącz muzykę jaką lubisz, zjedz owsiankę – węglowodany złożone zapewnią Ci energię, a witaminy z grupy B wpłyną kojąco i tonizująco na samopoczucie. Na usta nałóż czerwoną pomadkę. Otul się mgłą ulubionego zapachu. Zarzuć szal w energetyzującym kolorze i podnieś głowę. Staraj się dużo przebywać na powietrzu, w naturalnym świetle – jego działanie jest „szczęściotwórcze”. Po południu znajdź czas dla siebie. Zrób coś nowego. Wieczorem usiądź z filiżanką kakao z odrobiną cynamonu, wanilii i chili.

Popatrz za siebie – niezależnie od tego, co się wydarzyło, to był dobry dzień. Następny też będzie taki. Nie zapomnij tylko wcisnąć „On” przy napisie ENDORFINY. Szczęście trafi wtedy do Ciebie bez problemu 🙂

Zdjęcia: Pixabay

3 Responses

 1. blotowlosa
  | Odpowiedz

  szczera prawda! jestem już dzisiaj po treningu, nałozyłam maskę na włosy i twarz, przygotowuję pyszny kolorowy obiad i wybieram się na spacer 🙂 trzeba cieszyć się z małych rzeczy!

  • kobiecetresci
   | Odpowiedz

   Mam nadzieję, że u Ciebie – tak, jak u mnie – świeci słońce. Udanego spaceru i tysięcy endorfin 🙂

 2. Baaardzo pozytywny wpis, aż miło poczytać 🙂

Leave a Reply